Saç doktoru;Sağlıklı ve Parlak Saçlar İçin Ne Yapmak Gerekir?


Genel kabul gören bir düşünceye göre saçlarımız bir süre sonra cansızlaşıp parlaklıklarını kaybederler. Saçlarımızın parlak olması için ev koşullarında elimizin altındaki ürünleri kullanarak birkaç yöntem deneyebiliriz. iki haftada bir kere veya ayda bir kere saçlarımızı yumurtayla yıkamak çok yararlı olacaktır. Yumurtayı saçımıza sürüp 15 dakika bekletmemiz yeterli. Bu formülün uygulanması için, sonra saçlarımızı yıkayabiliriz.

Saç rengi ve tipine bakılmaksızın, suya %6’lık sirke ekleyip, o suyla saçlarınızı durulayabilirsiniz. İşlemi birkaç kere tekrarladıktan sonra saçlarınızı soğuk suyla durulayın. Bu bakım yöntemi saçlarınızın parlaklığını arttıracaktır. Sirke yerine limon tuzu da kullanabilirsiniz: 1 litre suya 1 yemek kaşığı limon tuzu ekleyerek aynı işlemi saçlarınıza uygulayın.


Bazı bilim insanları ise daha ilginç gelebilecek fikirler önermektedir Isviçreli ünlü bitkibilimci Alfred Vogel, saçların daha parlak görünmesi için soğan suyuyla yıkanması gerektiğini belirtiyor. Vogel’e göre dişlerin sağlıklı kalması için sert yiyecekler çiğnenmeli. Elmanın asitli suyu ise dişlerin temiz kalmasını sağlıyor şu durumda Vogel’den bir slogan isteseydik sanırım Vogel’in cevabı şu olurdu; ”Dişlere elma saçlara soğan” Saçlarınızın sağlıklı olması ve parlaması için soğanı kullanabilirsiniz çünkü soğanda bulunan kükürt, kafatası derisi için oldukça faydalı.


Saçlar için bir diğer ilgi çekici öneri ise doğudan Hindistan’dan gelmektedir.  Hintliler için gür ve koyu saçlar kadınlığın tacı. Aromatik Hint baş masajı olarak tanımlanan campisaj, Hindistan’da binlerce yıldır uygulanan bir yöntem. Hintli kadınlar gür ve parlak saçların sırının saç derisine yağlarla masaj yapılmasında saklı olduğuna inanıyorlar. Uygulama, son yıllarda adını sıklıkla duyduğumuz Ayurveda felsefesinden doğmuş.

Ayurvedaya göre masajın iki önemli işlevi var; hücre ve dokunun beslenmesini sağlamak, bedeni toksinlerden arındırmak. Hintli kadınlar, saçlarını yıkadıklarında masaj yapmayı ihmal etmiyorlar. Baş bölgesine yapılan masaj kan dolaşımını hızlandırıyor ve bu sayede besleyici maddeler saç köklerine daha iyi nüfuz ediyor.

Hintli kadınlar bu yağlardan sadece daha sağlıklı bir yaşam için değil, aynı zamanda daha güzel görünmek için de yararlanıyorlar. Örneğin fesleğen saç derinizin canlanmasını sağladığı gibi, saçlarınızın parlamasına da yardımcı oluyor. Siz de ışıl ışıl parıldayan saçlara sahip olmak istiyorsanız birkaç damla fesleğen yağı, ılık jojoba ve susamyağını derin bir kabın içinde karıştırın. Bir yemek kaşığı yağı saçlarınıza ve saç derinize yayın. Parmaklarınızla hafifçe masaj yaptıktan sonra saçlarınızı iyice durulayın. Hintli kadınların yüz güzelliğini bilmeyenimiz yoktur. Hintli kadınlar yaşlansa bile hemcinslerinden aynı yaşa sahip olanlara göre daha da genç görünmektedirler. Bunun sırrı nedir ? Onların bakımları için ihtiyaç duydukları şey ise; bir kap dolusu cildi yatıştıran gülsuyu ve pürüzsüzleştiren tatlı bademyağı. Yüzü ılık pirinç suyuyla yıkamak, Hintli kadınların yüzyıllardır uyguladıkları bir yöntem. Pirincin içeriğindeki magnezyum, B vitamini ve bakır gibi besleyici maddeler ısıyla birlikte suya karışıyor ve cildin ışıl ışıl parlamasını sağlıyor.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !